Na možné nekalé praktiky v souvislosti s ukončením odběru streamovací platformy Oneplay upozorňuje spotřebitelské sdružení dTest. O případu informovaly jako první Hospodářské noviny. dTest registruje stížnosti lidí, kteří byli převedeni z původní služby O2 TV bez reálné možnosti se změnou nesouhlasit a smluvní vztah ke dni účinnosti změny smlouvy ukončit.
Problém přitom podle dTestu už je se samotným oznámením změny. „Spotřebitelům nebyl poskytnut transparentní a jednoduchý mechanismus pro odmítnutí změny,“ říká ředitelka organizace Eduarda Hekšová.
Jak uvádí server Lupa.cz, Do platformy Oneplay jsou převáděni zákazníci služby Voyo a O2 TV. Provozovatelé obou patří pod skupinu PPF. dTest zaznamenal stížnosti lidí, kterým nebylo umožněno vypovědět smlouvu například prostřednictvím odpovědi na e-mail, kterým společnost o změně informovala. Jako další možnost operátor uvedl zavolání na zákaznickou linku. Na ní se však spotřebitelé napřed museli vypořádat s virtuálním asistentem, který jim v jejich požadavcích často nevyhověl, nebo jim nerozuměl.
„Reálnou možností, jak smlouvu vypovědět, zůstává zaslání doporučeného dopisu s dodejkou (s nákladem 112 korun za poštovné) nebo osobní návštěva pobočky,“ upozorňuje dTest.
Ani na pobočce však často lidé nepochodí. Dle stížností je zákazníkům řečeno, že vypovědět smlouvu bude možné až tehdy, co jim začne být strhávána cena za novou službu, se kterou nesouhlasí. „Neumožnění využít zákonného práva by mohlo nasvědčovat porušení zákona, konkrétně by se z našeho pohledu mohlo jednat o nekalou obchodní praktiku,“ uzavírá dTest s doporučením, aby se lidé obraceli na regulátora, tedy Český telekomunikační úřad.
zdroj: Lupa.cz