Tento vlak již nepotřebuje tradiční způsob vedení a zabezpečení jízdy s využitím fyzických návěstidel. Unikátní má být především nasazení vlaku v otevřené krajině na běžné trati. V uzavřených areálech typu letiště již podobné vozy jezdí dlouho. „Nebojím se říci, že v tomto ohledu nastavujeme ambiciózní tempo v rámci celé Evropy,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
Vozidlo je české výroby, vzniklo přestavbou motorového vozu typu 810 a jmenuje Edita (Experimentální Drážní vozidlo pro Inovativní Technologie AŽD). Při první jízdě s cestujícími (politici a několik novinářů) jej AŽD Praha představila za účasti ministra dopravy Martina Kupky.
Vlak obsahuje systém pro detekování překážek na trati, kdy v případě problémů začne sám zpomalovat, houkat nebo i zastaví. Vlak také sám zrychlí poté, co se dostane na část trati s vyšším rychlostním limitem. Na této trati to žádné rychlostní rekordy nebudou, většinou se zde jezdí 50 km/h.
Automatizovaná je samotná jízda. Připojení vagonu a popojíždění na nádraží musí provádět obsluha. Ale i samotný rozjezd je už na automatice. AŽD Praha je soukromá firma, která vyvíjí bezpečnostní prvky pro železnici. Do roku 2030 plánuje převést v plně autonomní železnici také tzv. švestkovou dráhu Čížkovice – Obrnice), kde zajišťuje každodenní dopravu v rámci linky U10 Dopravy Ústeckého kraje.
Cestující se mohou svézt od 5. dubna ve vagónu, který je vybaven displeji zobrazujícími přenos z venkovních kamer a lidarových senzorů na hnacím vozidle. Ty detailně snímají okolí, mapují terén a v reálném čase vyhodnocují data potřebná pro jízdu. První autonomní vlak bude prozatím jezdit ve vybrané víkendové dny a o prázdninách. Dospělý cestující za jízdenku zaplatí 50 Kč.
Legislativně se využije tzv. Institut zkušební dráhy, ovšem do plného schválení bude při jízdách ještě přítomen strojvedoucí. Nebude však vlak přímo ovládat. Pouze dohlížet na jeho bezpečnost z dohledového pracoviště. V případě jakéhokoliv problému bude moci kdykoliv zasáhnout a soupravu okamžitě zastavit nouzovým tlačítkem. Stejně jako u běžného vlaku musel i zde zatím ještě musí strojvedoucí mačkat pravidelně kontrolní tlačítko, které dává systému vědět, že například nespí.
„Cestující si budou při plném autonomním provozu v budoucnu asi chvíli zvykat na to, že na stanovišti strojvedoucího nebude nikdo sedět a vše budou rozhodovat superrychlé a bezpečné počítače s umělou inteligencí a schopností učit se. Uvidí dál než strojvedoucí a nikdy se neunaví“, popisuje Zdeněk Chrdle, generální ředitel AŽD Praha.
Zdroj: AŽD Praha